TRT 1 Canlı izle

TRT 1

TRT 1

 

1 Mayıs 1964 tarihinde "Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu" bünyesinde yayın hayatına başlayan TRT 1, Türkiye'deki ilk ulusal televizyon olma özelliğine sahiptir. Kanalın ana binası ve yayın merkezi Ankara'da bulunmaktadır. İlk ulusal televizyon olması sebebiyle TRT televizyon dünyasında birçok yeniliğe ve ilke imza atmıştır. "Şair Evlenmesi" TRT'de 1968 yılında yayınlanan ilk televizyon oyun programıdır. Bunun yanı sıra 1976 yılında renkli yayın yapan ilk televizyon da yine TRT'dir.

 

TRT Programcılığı

 

1970-1980 yıllarında kanal daha çok dizi ve çeşitli programlar üzerine yoğunlaşmaya başlamış, kanalın yayın akışını daha çok bu tarz programlar işgal etmeye başlamıştır. 1972 yılından itibaren merkez yayını 5 güne çıkarılmış ve yine aynı yıl "Bedava Dünya Gezisi" isimli dizi Türk televizyonculuk tarihinde ilk defa Türkçe seslendirilmiştir. Türkiye ile İtalya arasında 1973 yılında gerçekleşen milli maç da ilk kez TRT tarafından yayınlanmıştır. Spor, dizi ve programlara insanların ilgisi arttıkça TRT de bu konulara daha çok yoğunlaşmış ve bu alanlarda kendini geliştirmiştir. 1973 yılının Nisan ayında ise televizyon tarihinde ilk kez TRT ekranlarından TBMM'nin naklen yayını yapılmıştır.

1974 yılında kanal yine televizyonculuk açısından bir ilke imza atarak GS, FB ve BJK ile bir ön anlaşma imzalamış ve 3 Mart 1974 tarihinde ilk Fenerbahçe-Galatasaray derbisi TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanmıştır. Yine bu yıl TRT'nin yayını haftanın yedi gününe çıkarılmış ve kanal her gün yayın yapmaya başlamıştır.

9 Şubat 2011 tarihinde TRT'nin dizi tarihi açısından en çok ses getiren yapımlarından biri olan "Leyla ile Mecnun" yayınlanmaya başladı. TRT'de 3 sezon boyunca yayınlanan dizi 17 Haziran 2013 tarihinde bir kararla yayından kaldırıldı. Sosyal medyada bu dizinin yayından kaldırılması bugün hala tartışılmaktadır. Tarihler 19 Mayıs 2012'ye geldiğinde TRT 1 HD kanalı yayın hayatına başlamıştır. TRT Avrupa ve TRT kanalları ile ortak yayın yapan TRT 1 HD, yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli yayınları ile kısa zaman içerisinde bütün uydu alıcılarında yerini almayı başarmıştır ve normalde TRT 1'in aldığından daha fazla izlenme oranları almıştır. 27 Şubat 2016'da ise TRT İnt yerine, TRT 1 HD Avrupa yayın hayatına başlamıştır.  Böylece Avrupa'da yaşayan Türklere yayın akışı hazırlamaya başlayan kanal çoğu zaman TRT 1 ile eş zamanlı yayın yapmaktadır.

 

 

TRT 1 Dizi ve Programları (2022)

 

 

Masumlar Apartmanı    

 

masumlar apartmanı trt 1Son zamanların en çok konuşulan isimlerinden Gülseren Budayıoğlu’nun bir kitabından esinlenerek diziye uyarlanan "Masumlar Apartmanı" gerçek bir hayat hikayesini konu almaktadır. Bir araba kazasıyla hayatları değişen İnci ve Han'ın aşık olması hayatlarını daha da zor bir hale getireceğinin farkına varırlar. Han'ın psikolojik rahatsızlıkları olan ablaları ve İnci'nin geçmişteki yaralarına tuz basılan dedesi bu aşkı istememektedir. 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu 

 

uyanış büyük selçuklu trt 1Büyük ve destansı bir mücadelenin yolculuğunda aşk ve mücadele daima gözler önündedir. İhtişamlı ve güçlü Selçuklu hükümdarlığının kuruluşunu konu alındığı dizi Uyanış: Büyük Selçuklu,  türlü tehlikeler atlatarak, yaşanılan zorluklara göğüs gererek; asla yılmadan, mücadelesine ara vermeden devam eden büyük insanların yaşamlarını anlatmaktadır. Tarihin yazıldığı topraklarda çekilen dizi büyük bir hayran kitlesine sahiptir.


Gönül Dağı  

 

gönül dağı trt 1Unutulmaz aşkların hikayesini konu alan "Gönül Dağı" dünyalarının küçüklüğünü göz ardı ederek büyük hayaller kuran anadolu çocuklarını yaşamlarını anlatıyor. Yazılmış öykülerden esinlenerek senaryo haline getirilen "Gönül Dağı" dizisinin yönetmenliğini Yahya Samancı üstleniyor. Televizyonlarda yerini aldığı ilk andan itibaren sevilen bir dizi olan "Gönül Dağı" TRT 1 ekranlarından sevenleri ile buluşuyor.


Barbaros  

 

barbaros trt 1Son zamanlarda tarihi dizilerin büyük ilgi görmesi sonucu bu defa da tarihimizin bir başka büyük insanının konu alındığı yeni bir dizi daha ekranlara geldi. Merak uyandıran karakterle ekranlara gelen "Barboros" TRT 1 ekranlarında tarih rüzgârları estiriyor. Dizide Engin Altan Düzyatan’ın canlandırdığı Barbaros Hayrettinpaşa ülke çapında çok ciddi bir merak uyandırdı. 

 


Mevlana    

 

mevlana trt 1Yaşadığı zamana yön veren ve hala hayatlarımıza dokunmaya devam eden Mevlana Hazretleri ülkemizde eserleriyle ve hoşgörü felsefesiyle ülkemizin sevdiği ve saygı duyduğu bir kişidir. Hazreti Mevlana’nın konu alındığı dizi hayranlıkla izlenmektedir. Mevlana Hazretlerinin hayatından çıkarılacak derslerin her yaş gurubu için uygun olması diziyi sadece biyografik tarihi dizi olmasının yanısıra bir aile dizisi olarak da nitelendirilebilir hale getiriyor.

 


Tövbeler Olsun    

 

tövbeler olsun trt 1Başlı başına bir değişim hikayesi olan "Tövbeler Olsun" çok başarılı ama bir o kadar da pinti bir mücevher imalatçısının hikayesini anlatıyor. Zaman içinde kendi içinde bir değişim yolculuğuna çıkan kahramanımızın hikayesinde herkes kendinden bir şeyler bulacaktır. Kalabalık ve başarılı bir kadroya sahip olan "Tövbeler Olsun" TRT1 ekranlarında sevenleriyle buluşuyor. Kahkahaya doyacağınız dizi "Tövbeler Olsun" her pazar TRT 1'de yayınlanıyor.


Hay Sultan    

 

hay sultan trt 1TRT tarihimizin önemli varoluşlarını anlatmak için bizi tarihsel yolculuklara çıkardığı projelerine devam etmektedir. İslam tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Abdulkadir Geylani Hazretlerinin konu alındığı dizide Abdulkadir Geylani'yi  usta oyuncu Çetin Tekindor canlandırmaktadır. Yapımcılığını Emre Konuk'un yaptığı dizinin yönetmen koltuğunda Sedat İnci oturmaktadır. "Hay Sultan" başarılı oyuncu kadrosu ile kendinden söz ettiriyor.


Benim Adım Melek  

 

benim adım melek trt 1Hayat ne kadar zor olursa olsun eğer çocuğu varsa bir annenin hayat her zaman devam etmektedir.  Başrol Melek'in bu hayattaki en kıymetli varlıkları muhakkak ki çocuklarıdır. "Benim Adım Melek" bir annenin ailesi ve çocuklarıyla hayatını yeniden inşa etmesini konu alıyor. Güçlü ve çocukları için hayata tutunmaya çalışan bir annenin üstesinden geldiği her ayrıntı ekranlara taşıyan "Benim Adım Melek" TRT 1'in en sevilen dizilerinden biri olma özelliği taşıyor.

 


Türkan Hanım'ın Konağı    

 

türkan hanım'ın konağı trt 1Özlenen sıcacık aile ortamını izletmek için  ekranlara gelen dizi "Türkan Hanım'ın Konağı" zamanın en güzel duygularını yansıtıyor. Gözyaşından küçük tebessümlere kadar bir çok duygunun resmedildiği dizi insanları çocukluğuna götürmek için ekranlara geliyor. "Türkan Hanım'ın Konağı" genç yeteneklerin de yer aldığı harika bir dizidir. Yediden yetmişe tüm izleyicileri ekran başına davet eden dizi hafta içi her gün yayınlanmaktadır.

 

3'te3

 

3'te 3 trt 1 izleÖzgün ve heyecanlı bilgi yarışması 3’te 3, her bölüm yarışmacılarına büyük ödüller veriyor. Art arda 3 soruyu doğru yanıtlayan katılımcılar büyük ödülü kazanma yolunda ilerliyor. Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün yardımları ve Pelin Çift sunuculuğunda gerçekleşen 3’te 3 yeni bölüm ile TRT 1 ekranlarında tarih, sinema, coğrafya, edebiyat, spor ve fen bilimleri gibi farklı alanlardaki bilgileri sınamaya devam ediyor.

 

Ezgi Sertel ile Fazlası Zarar

 

ezgi sertel ile fazlası zarar trt 1 canlı izleFazlası Zarar, klasik alışveriş alışkanlıklarına yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Ezgi Sertel sunumuyla yayınlanan Fazlası Zarar, izleyiciyi para harcama ve alışveriş yapma şekillerini sorgulamaya çağırıyor. Programa her hafta 5 yarışmacı katılıyor ve tasarruflu alışveriş yapan büyük ödülün sahibi oluyor. Evlere konuk olarak müsrifleri ortaya çıkaran Ezgi Sertel ile Fazlası Zarar yeni bölüm ile hafta içi her gün 12.00’da TRT 1’de.

 


TRT 1 Biten Dizileri

 

 

Tutunamayanlar 

 

tutunamayanlar trt 1Çok zengin bir babanın oğlu olan Tarık hayatı boyunca hiç çalışmamıştır. Gittiği iş görüşmesinde babasının işlerinin kötüye gitmesi ile her şeyini kaybeden İrem’e aşık olur. Kitap kafede çalışmak zorunda kalan İrem'in tek hayali başarılı olmak ve eski günlerine dönebilmektir. Tarık'ın, İrem’e istediği hayatı vermek için yaptığı girişimlerin başarılı olamaması işleri daha da eğlenceli bir hale getirir. "Tutunamayanlar" İrem ve Tarık'ın içinde bulunduğu durumu ekranlara taşıyor.

KANAL LİSTESİ